تولید ورق ضد سایش

همانند سایر انواع فولاد، فولاد ضد سایش هم از سنگ آهن، کربن و سایر عناصر آلیاژی تولید می شود. سنگ آهن در یک کوره انفجاری ذوب می شود. سپس مواد نامطلوبی که ممکن است در سنگ معدن باشد حذف می شوند. کربن، عناصر ضد اکسیداسیون و سایر عناصر آلیاژی در این زمان اضافه می شود.

عناصر آلیاژی مانند کربن، منگنز، نیکل، کروم و بور با نسبت‌های مختلفی به فولاد اضافه می ‌شوند. بنابراین این ورق ها خواص مکانیکی و شیمیایی متفاوتی دارند که منجر به تولید محصولات نهایی متفاوتی می‌شود. پس از این نوبت به عملیات نورد می رسد.

غلتک های مختلف دستگاه نورد با توجه به ضخامت نهایی انتخاب می شوند. پس از اتمام تغییر فرم با نورد، محصول نهایی توسط دستگاه‌ های برش در طول مورد نظر برش داده شده و پس از عملیات تکمیلی و کنترل، بسته‌بندی شده و به انبار محصول انتقال می یابد.

منبع سایت ایران مواد

جهت خرید ورق هاردوکس تماس بگیرید.

 

برندهای معروف ورق ضد سایش

ورق ضد سایش هاردوکس (Hardox)

این ورق ها معمولا با سختی های 400، 450، 500، 550، 600 برینل یا بالاتر عرضه می شوند. از این میان ورق های هاردوکس با سختی ۴۰۰ ، ۴۵۰ ، ۵۰۰ در صنایع داخلی کاربرد بیشتری دارند. این نوع ورق فولادی، آلیاژی با کربن بالا است. می دانیم با افزایش کربن، سختی افزایش می یابد؛ اما استحکام کاهش می یابد. بنابراین برای پروژه های ساختمانی مانند تیر ستون ها یا پل ها ایده آل نیست. اما در تماس با مواد ساینده بسیار مقاوم است.

ورق ضد سایش هاردوکس (Hardox)

ورق ضد سایش دورستات (ِDurostat)

این نوع ورق ها در گرید های ۴۰۰ الی ۶۰۰ برینل تولید می شوند. قابلیت ماشین کاری و جوشکاری آن در مقایسه با فولاد های دیگر بیشتر است. بیشترین کاربرد آن در صنایع معدن، فولاد سازی، تولید سیمان و ادوات کشاورزی و لای­روب ها و … است.

ورق دورستات (ِDurostat)

ورق ضد سایش دیلیدور (ِDillidur)

این ورق ها علی رغم سختی بسیار بالایی که دارند، چقرمگی مناسبی از خود نشان می دهند.  سه دستۀ مهم ورق دیلیدور عبارتند از V، L، و C. ورق دیلیدور نوع V دارای ساختار مارتنزیتی با درصد کربن پایین تر است. چقرمگی این ورق با افزایش درصد کربن کاهش می یابد. ورق دیلیدور نوع L به دلیل داشتن ساختار بینیتی دارای چقرمگی کمتری است. دیلیدور C نیز کمترین چقرمگی را به علت درصد کربن بیشتر دارد.

ورق ضد سایش دیلیدور (ِDillidur)

ورق ضد سایش ولدوکس (Weldox)

 ولدوکس نام تجاری نوعی ورق فولادی ضد سایش است. این فولاد به علت داشتن عناصر آلیاژی کمتر، استحکام بالایی دارد. همین استحکام سبب شده تا در صنعت عمران یا خودرو کاربرد داشته باشد. گرید های مختلف ورق ولدوکس از ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ موجود است و ضخامت آن بین ۴ تا ۱۴۰۰ میلی متر متغیر است. از خواص مشهور دیگر ورق ولدوکس، جوش پذیری مناسب آن است.

ورق ولدوکس (Weldox)

ورق ضد سایش کرسابرو (Creusabro)

چقرمگی بالا، خواص جوشکاری مطلوب و شکل پذیری مناسب از ویژگی های اصلی این نوع ورق ضد سایش است. خواص ضد سایشی ورق کرسابرو 50 درصد بیشتر از فولادهای معمولی است. عناصر آلیاژی اصلی آن کروم، مولیبدن و تیتانیوم است و در روغن کوئنچ می شود. صنایع معدن، سیمان و فولادسازی از اصلی ترین استفاده کنندگان ورق ضد سایش کرسابرو هستند.

ورق کرسابرو (Creusabro)

ورق ضد سایش راک­ استار (RockStar)

مهم ترین گرید فولاد ضد سایش راک استار 400 است. ورق ضد سایش راک استار با عملیات حرارتی کوئنچ تمپر تولید می شود. همچنین ترکیب منحصر به فردی از سختی، شکل پذیری و چقرمگی دارد. این ورق ضد سایش با درصد کربن کم ساخته می شود، بنابراین خواص جوشکاری مناسبی دارد. این ورق ها اغلب با ضخامت های 6 تا 75 میلی متر عرضه می شود

منبع:ایران مواد

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست